Prezes PGE Wojciech Dąbrowski udzielił szczerego wywiadu, w którym przyznał, że koniec węgla w Polsce zbliża się nieuchronnie, teraz nastał czas na wiatraki. Koszt budowy farm wiatrowych na Bałtyku zdolnych wytworzyć 11 GW mocy może wynieść nawet 150 miliardów złotych.
W ostatni poniedziałek ogłoszono, że PGE, a także Tauron podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy przyszłych budowach farm wiatrowych na Bałtyku. Docelowo ma zostać powołana wspólna spółka, która będzie realizowała tego typu projekty. Na wypowiedź w tej sprawie zdecydował się prezes PGE Wojciech Dąbrowski, który zaznaczył, że oba konsorcja chcą połączyć siły, kompetencje, a także możliwości.
„Chcemy aplikować wspólnie o prawo wznoszenia sztucznych wysp na Bałtyku w nowej perspektywie ogłoszonej przez rząd. Chcemy połączyć siły, kompetencje, możliwości.”
– stwierdził Wojciech Dąbrowski.
Prezes PGE przyznał, że koniec węgla w Polsce zbliża się nieuchronnie, teraz nastał czas na wiatraki
Dąbrowski podkreślił także dobitnie, że wspólna spółka zostanie powołana jak najszybciej. Między firmami do uzgodnienia zostały jedynie warunki na jakich ma ona działać.
„Wstępne założenie jest takie, że będziemy w niej partycypowali w równych częściach. Trzeba podpisać stosowną umowę, zarejestrować spółkę i rozpocząć działania. Wydaje się, że nie powinno to trwać zbyt długo. Naszym celem jest wspólne aplikowanie o prawo do wznoszenia sztucznych wysp na Bałtyku. Ogłoszenie w tej sprawie ma się ukazać w pierwszym kwartale 2021 r., więc zależy nam na podpisaniu tej umowy najszybciej jak się da.”
– dodał następnie prezes PGE.
Potencjał energetyczny polskich wód przybrzeżnych szacowany jest na 11 GW. A koszt takiej inwestycji może wynieść nawet do 150 miliardów złotych. Szacyje się, że dzięki niej powstanie do 70 tysięcy nowych miejsc pracy.
„Będzie to jedna z najważniejszych inwestycji dla całej polskiej gospodarki. Szacuje się, że inwestycje w offshore mogą wygenerować ponad 70 tys. nowych miejsc pracy. Dlatego chcemy, by polskie firmy mogły przygotować się do inwestycji, by nie zostały zaskoczone, by nie okazało się, że w przetargach mogą startować tylko firmy zagraniczne mające doświadczenie”
– przyznał Wojciech Dąbrowski.
Polsce potrzebne jest szybkie uwolnienie się od węgla
Pomimo iż ten pomysł wydaje się bardzo dużym wyzwaniem finansowym. To prezes podkreślił, że cieszy się on dużym zainteresowaniem instytucji finansowych, funduszy inwestycyjnych i banków z całego świata. Jednak aby uzyskać kredyty na atrakcyjnych warunkach powinno się być wolnym od węgla.
„Stąd projekt prowadzony przez Ministerstwo Aktywów Państwowych dotyczący wydzielenia aktywów węglowych z naszych grup energetycznych do osobnych podmiotów, byśmy mogli uzyskać bardziej atrakcyjne finansowanie, bardziej atrakcyjne ubezpieczenia.”
– dodał.
Źródło: Interia
Zobacz również:
Wojsko odtajnia dokumenty z PRL. Sensacyjne odkrycie w aktach
Zakopywali żywcem, palili, rzucali psom i wysadzali w powietrze. Francuscy zwyrodnialcy na Karaibach
Koro: Choroba która przeraża mężczyzn. Masz słabe nerwy? Nie czytaj