UOKiK uzyska nowe uprawnienia, teraz w toku prowadzonej sprawy skontroluje nasze mieszkania, dotychczas mogła to robić jedynie policja. Nowe przepisy są następstwem nowelizacji ustawy o ochronie konsumentów. Była ona niezbędna, żeby móc wdrożyć dyrektywy unijne – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
DGP podaje, że wchodząca w życie nowelizacja ustawy o ochronie konsumentów, była niezbędna żeby wprowadzić w życie dyrektywę unijną (2019/1). Da ona teraz urzędnikom możliwości, które dotąd w Polsce miała jedynie policja. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może podjąć decyzję o przeszukaniu jeżeli uzna, że w lokalu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców. W czasie czynności będzie mógł być obecny urzędnik. Prawnicy, którzy postanowili wypowiedzieć się w tej sprawie zaznaczyli, że idea jest dobra, jednak posłowie powinni zadbać, aby w nowelizacji znalazły się odpowiednie przepisy zabezpieczające pełne gwarancje dla obywateli.
UOKiK uzyska nowe uprawnienia, teraz w toku prowadzonej sprawy skontroluje mieszkania
Chodzi o to, że w obecnej formie przeszukanie mieszkań miałoby następować w ten sam sposób jak przeszukanie firmy. Adwokat Krzysztof Witek z kancelarii Affre i Wspólnicy zwrócił jednak uwagę, że:
„Taka zmiana może doprowadzić do wyłączenia kilku podstawowych zasad, jak choćby prowadzenia przeszukań w porze dziennej, z poszanowaniem godności i prywatności oraz umożliwić przeszukania pod nieobecność gospodarza lokalu”
Czytaj też: Wojsko odtajnia dokumenty z PRL. Sensacyjne odkrycie w aktach
UOKiK zaznaczył, że jest otwarty nad dyskusją o zmianach przepisów. Urzędnicy stwierdzili przy tym, że wprowadzane właśnie przepisy wcale nie są niczym rewolucyjnym. Urząd już posiada uprawnienia do przeszukania mieszkań kadry zarządzającej (art. 91 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów), a chodzi jedynie o doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań. A także faktu, że teraz czynności będą mogli wspólnie przeprowadzać urzędnicy UOKiK i funkcjonariusze policji.
UOKiK nie tylko skontroluje mieszkanie, ale nałoży też karę pieniężną
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł także nakładać kary pieniężne na przedsiębiorców za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji, a także żądania urzędu. Będą one wielkości maksymalnie 5% średniego dziennego obrotu przedsiębiorcy.
Źródło: Money.pl
Zobacz również:
Skandal w szpitalu we Włodawie. Czy tak mają wyglądać szczepienia na COVID?
Odmówiła przyjęcia mandatu, więc zrobili jej na złość? Szokująca zemsta policjantów
Sprawa Iwony Wieczorek: W sieci pojawiły się przerażające nagrania