Podczas marcowych mistrzostw świata kobiet w boksie, które odbędą się w Serbii, zabraknie jednej z największych gwiazd tej dyscypliny – Imane Khelif, złotej medalistki olimpijskiej z Paryża. Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA), kierowana przez Umara Kremlowa, podjęła decyzję o wykluczeniu pięściarki, podając jako powód „niespełnienie kryteriów kwalifikacyjnych”.
Imane Khelif – decyzja bez odwrotu
Informację ogłosił Chris Roberts, dyrektor generalny IBA, podczas konferencji prasowej poświęconej mistrzostwom świata w Belgradzie.
„Imane Khelif nie kwalifikuje się do startu na mistrzostwach świata w Belgradzie. Nie spełnia kryteriów kwalifikowalności. Nasze zasady techniczne jasno określają wymagania i kryteria dla tego wydarzenia. Losowo przeprowadzamy testy pod kątem płci i będziemy je przeprowadzać podczas mistrzostw świata” – stwierdził Roberts.
Kontrowersyjne testy płci i Imane Khelif
IBA od dłuższego czasu koncentruje się również na kwestiach dotyczących płci zawodniczek. W przeszłości podważała status zarówno Imane Khelif, jak i Lin Yu-ting – rywalki Julii Szeremety z finału olimpijskiego. Już dwa lata temu obie pięściarki zostały wykluczone z mistrzostw świata po rzekomym niezaliczeniu testu płci. Jednak do tej pory federacja nie przedstawiła dowodów potwierdzających te zarzuty.
Mimo wykluczenia przez IBA, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie miał żadnych zastrzeżeń co do startu Khelif i Yu-ting na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Obie zawodniczki zdobyły tam złote medale, co podkreśla niespójność między decyzjami IBA a światową polityką olimpijską.
Polska rezygnuje ze startu w Serbii
Decyzja o wykluczeniu Khelif zbiegła się w czasie z rezygnacją reprezentacji Polski z udziału w mistrzostwach świata organizowanych przez IBA. W związku z trwającą walką o niezależność światowego boksu i przejęciem organizacji sportu przez nową federację World Boxing, Polski Związek Bokserski (PZB) podjął decyzję o odpuszczeniu startu w Belgradzie.
Wojna między IBA a MKOl doprowadziła do tego, że boks wykluczono z igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Decyzja o wykluczeniu Khelif jest kolejnym przykładem, jak polityczne napięcia i brak przejrzystości wpływają na losy zawodników w tej dyscyplinie.