Bank Pekao przejmie Idea Bank, wszystko w ramach procedury przymusowej restrukturyzacji, którą wszczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W komunikacie wyczytać można, że wszystkie depozyty klientów przejmowanego banku są bezpieczne.
Pekao SA na mocy wszczętej dzisiaj, przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, przymusowej procedury restrukturyzacji przejmie Idea Bank SA. Ma to nastąpić już 3 stycznia 2021 roku. Przejęcie to ma ograniczyć negatywny wpływ ogłoszenia upadłości Idea Banków, na cały sektor bankowy. Dla banku przejmującego oznacza to rozszerzenie działalności i zyskanie kolejnych klientów w segmentach mikrofirm.
„Bank Pekao SA, w ramach wszczętej dziś przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny przymusowej restrukturyzacji Idea Bank SA, przejmie 3 stycznia 2021 r. na mocy decyzji administracyjnej przedsiębiorstwo i zobowiązania Idea Bank SA z określonymi w decyzji wyłączeniami. Przejęcie, w ramach procesu przymusowej restrukturyzacji, pozwoli ograniczyć negatywny wpływ upadłości Idea Bank SA na sektor bankowy. Dla Banku Pekao przejęcie oznacza zwiększenie skali działalności i rozwój bazy klientów w segmentach mikrofirm i MŚP, strategicznych dla rozwoju banku. Struktura przejęcia w ramach przymusowej restrukturyzacji pozwala zminimalizować wpływ przejęcia na profil płynnościowy i kapitałowy Banku Pekao SA”
– można przeczytać w oświadczeniu.
Bank Pekao przejmie Idea Bank, procedurą wszczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Przejęcie przez Bank pekao środków, ale także zobowiązań Idea Banku pozwoli zabezpieczyć pieniądze klientów ulokowane tutaj wcześniej. Spowoduje to przywrócenie większej stabilności całemu sektorowi. Gdyby tak się nie stało, cały sektor bankowy byłby zmuszony ponieść koszty wypłaty gwarantowanych środków klientów, które mogłyby sięgać nawet do kilkunastu miliardów złotych.
Proces przymusowej restrukturyzacji zastosowany jest w oparciu o przepisy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Systemie gwarantowania depozytów, a także przymusowej restrukturyzacji z dnia 10 czerwca 2016 r. Ustawa ta implementuje Dyrektywę Unii Europejskiej (UE) BRR z 2014 r. stanowiącą ramy prawne prowadzenia restrukturyzacji, a także uporządkowanej likwidacji banków w UE. Dyrektywa BRR została wprowadzona w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r.
Czytaj też: Wzruszające słowa wdowy po Królikowskim. Pierwsze święta bez męża
„Struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Banku Pekao SA, nie wpływając na potencjał dywidendowy banku. A z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii. W szczególności będziemy się skupiać na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej naszego Banku. Umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu. Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank SA. M.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie, dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm.”
– powiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa Banku Pekao SA.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Mosberg i Daniels reagują na utwór Quebonafide: „To nadużycie”
Ostry konflikt i brak porozumienia. Markowski ujawnił prawdę o zespole Perfect
Wiśniewski i Mandaryna znowu razem. O ich rozwodzie głośno jest do dziś