To nie był pierwszy atak na Kapitol, historia USA pamięta zniszczenie gmachu w roku 1814, jednak najwidoczniej to zbyt dawno, aby o tym pamiętano. Spieszymy przypomnieć co działo się w odległych czasach.
Czytaj też: Macierewicz wprost o tym kto jest sprawcą katastrofy w Smoleńsku. Opozycja załamuje ręce
Nie milkną echa wydarzeń z 6 stycznia, gdy tłum demonstrantów podburzony przez prezydenta Donalda Trumpa przypuściła udany atak na Kapitol. USA i reszta świata do tej pory nie otrząsnęły się z szoku, jaki spowodowało to wydarzenie. Często powtarzano słowa o „bezprecedensowych” zdarzeniach, zupełnie zapominając, że historia USA zawiera już pierwszy atak na Kapitol w 1814 roku.
Pierwszy atak na Kapitol miał miejsce w 1914 roku.
Miało to miejsce podczas Wojen Napoleońskich. Niepodległe Stany Zjednoczone sprzymierzyły się z Francją przeciwko dawnemu panu – Wielkiej Brytanii. Dawna kolonia, widząc problemy Anglików w związku z blokadą ekonomiczną nałożoną przez Napoleona, w 1813 roku wypowiedziała wojnę.
Początkowo zmagania były wyrównane, jednak gdy w 1814 Napoleon został zesłany na Elbę i ten etap zmagań z Francuzami zakończył się, Wielka Brytania była w stanie wysłać za Atlantyk więcej żołnierzy niż do tej pory.
Przeważyło to szalę zwycięstwa na korzyść Anglików, który zadawszy amerykańskiej milicji decydująca klęskę w bitwie pod Bladensburgiem, 24 sierpnia 1814 roku wkroczyli do Waszyngtonu. Żołnierze przystąpili do niszczenia wszystkich budynków użyteczności publicznej z Kapitolem i Białym Domem na czele. Pałac prezydenta USA do dziś nosi ślady tych wydarzeń w postaci kilku zwęglonych belek, jakie postanowiono zachować dla potomności. Po zniszczeniu stolicy, wojska brytyjskie wycofały się, a jeszcze w tym samym roku podpisano porozumienie pokojowe.
Atak na Kapitol i jego zniszczenie było dla amerykanów sygnałem, że muszą przeprowadzić reformę swojej armii, bowiem dotychczasowa formuła uzbrojonej milicji przestała się sprawdzać. Od tej pory zaczęto stawiać na armię profesjonalną. Był to początek militarnej potęgi USA.
Źródło: onet.pl
Polecamy także:
Barbara Kurdej-Szatan wywołała skandal. Powinna ponieść srogie konsekwencje za złamanie prawa?