W trakcie XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pojawiły się pierwsze sygnały o problemach z jakością medali. Amerykański deskorolkarz Nyjah Houston, zdobywca brązowego medalu, jako pierwszy publicznie pokazał niszczejący medal. Wydarzenie miało miejsce jeszcze w trakcie igrzysk, a nagranie na jego Instagramie wzbudziło niemałe zainteresowanie:
„Nie jest tak wysokiej jakości, jak można było sądzić”, stwierdził Houston, pokazując medal, który już po kilku dniach użytkowania prezentował widoczne oznaki zużycia.
Okazuje się, że problem ten dotyczy również polskich sportowców, którzy zdobyli brązowe medale w Paryżu. Co więcej, niektórzy z nich nie wiedzą, że istnieje możliwość wymiany uszkodzonych medali.
Medale polskich olimpijczyków także zniszczone
Polscy olimpijczycy również borykają się z problemami dotyczącymi swoich medali. „Rzeczywiście zszedł z niego lakier, ale równomiernie. W ogóle mi to nie przeszkadza, jeśli chodzi o jego estetykę”, przyznała Aleksandra Jarecka, brązowa medalistka w drużynowej rywalizacji szpadzistek, która w meczu o brąz zdobyła decydujący punkt dla Polski.
Podobne uwagi miała Renata Knapik-Miazga, także brązowa medalistka w turnieju szpadzistek: „Chyba wszystkie brązowe tak się niszczą”, stwierdziła, przesyłając zdjęcie swojego medalu, który również nosił oznaki zniszczenia.
Dominik Czaja, członek wioślarskiej czwórki podwójnej, również podzielił się swoim doświadczeniem: „Mój medal też się łuszczy”, powiedział sportowiec, który także zdobył brązowy medal na igrzyskach w Paryżu.
Problem dotyczy także innych sportowców
Na problem z medalem wskazała także Natalia Kaczmarek, brązowa medalistka w biegu na 400 metrów. Aleksandra Kałucka, która zdobyła brąz we wspinaczce sportowej, również nie była zadowolona ze stanu swojego medalu: „Wszystkie się łuszczą. Mój jest już trochę zniszczony. Widać to na bokach, ale najbardziej tutaj z tyłu. Leży już sobie na półce, żeby się już dalej nie niszczył”.
Co z wymianą medali?
Medale, które wyprodukowano specjalnie na igrzyska olimpijskie w Paryżu, zawierają unikalny fragment wieży Eiffla z 1889 roku. Każdy medal jest traktowany przez francuski dom jubilerski Chaumet jak klejnot. Tym bardziej szkoda, że część z nich uległa zniszczeniu, co w szczególności dotyczy brązowych medali.
Jak donosi hiszpańska agencja EFE, organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu zapewnili, że wszystkie uszkodzone medale będą systematycznie wymieniane. „Medale to najbardziej pożądane i najcenniejsze przedmioty dla sportowców. Te, które uległy zniszczeniu, będą wymieniane przez Monnaie de Paris” – poinformował Komitet Organizacyjny Paryż 2024.
Polscy sportowcy nie wiedzą o możliwości wymiany
Choć Komitet Organizacyjny Paryż 2024 zapewnia o możliwości wymiany, polscy sportowcy nic o tym nie wiedzą. Jak udało się dowiedzieć Interii, nikt z Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie poinformował o tej możliwości. Katarzyna Kochaniak-Roman, rzeczniczka PKOl, przyznała w rozmowie z Interia Sport: „Nikt z polskich sportowców nie zgłosił się do nas. Gdyby jednak ktokolwiek poinformował nas o tej sytuacji, to pewnie byśmy pomogli”.
Sportowcy mogą uzyskać więcej informacji na temat wymiany poprzez platformę MKOl Athletes365, gdzie bezpośrednio mogą zgłaszać swoje sprawy związane z igrzyskami. PKOl zachęca również do kontaktu z nimi w razie jakichkolwiek problemów.
Kontrowersje wokół jakości medali z Paryża to temat, który wzbudził spore emocje w świecie sportu. Choć nie wszystkim sportowcom przeszkadzają widoczne uszkodzenia, wielu z nich może skorzystać z możliwości wymiany medali, o czym powinni zostać poinformowani. Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu zobowiązali się do rozwiązania tego problemu, a polscy sportowcy mogą liczyć na pomoc PKOl.
Czy medale ostatecznie zostaną wymienione? Czas pokaże.