Ponad 75 proc. Polaków korzysta ze smartfonów, takie dane w 2022 roku opublikował Krajowy Instytut Mediów. Nie ma jednak wątpliwości, że ten odsetek w kolejnych latach będzie wyłącznie wzrastał. Polska firma technologiczna Flowberg IT wskazuje jednak na zagrożenia, które związane są tą popularnością, a także proponuje efektywne rozwiązania.
Analizując badanie KIN z podziałem na grupy wiekowe jak na dłoni widać przyszłe tendencje. Wśród osób w wieku 13-15 lat jest 96,6 proc., 16-29 lat — 96,42 proc., 30-49 lat — 94,2 proc., 50-64 lat — 78,6 proc., natomiast w grupie wiekowej 65 lat i więcej jedynie 37,4 proc.
Co wpływa na złożoność aplikacji? 5 głównych elementów według Flowberg IT
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na złożoność aplikacji są… użytkownicy, czyli klienci. Wynika to z faktu, że całe otoczenie biznesowe oczekuje po prostu bezbłędnego działania. Ze strony deweloperów najczęściej jest to realizowane przez ciągłe aktualizacje, która mogą jednak sprawić, że w systemie pojawią się luki. Bezpośrednio wiąże się to z drugim elementem, czyli koniecznością ciągłej optymalizacji i skalowania infrastruktury.
„Funkcjonujemy w czasach ogromnego i szybkiego rozwoju technologii, co pociąga za sobą również coraz wyższy poziom złożoności aplikacji i dostępnych rozwiązań technologicznych. Choć niesie to za sobą szereg szans, bo pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, generuje również sporo wyzwań.” – specjalista z Flowberg IT wskazuje na zagrożenia związane ze złożonością aplikacji.
Na złożoność aplikacji wpływają również ciągle pojawiające się technologie, a co za tym idzie coraz większa trudność w kontrolowaniu stosu technologicznego. W podobny sposób oddziałuje czwarty element, czyli wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa. To wszystko łączy się w ostatni, piąty punkt, którym jest znaczne wydłużenie procesu identyfikacji, a następnie rozwiązania problemu.
Zaawansowane narzędzie do monitoringu i analizy to również bezpieczeństwo użytkowników
Tak częste wykorzystywanie smartfonów i zainstalowanych na nich aplikacji sprawia, że są one potencjalnie dobrym celem ataków cybernetycznych. Za ich pomocą można nie tylko pozyskać dane dotyczące życia prywatnego użytkownika, ale również takie jak loginy i hasła do bankowości internetowej.
„System w czasie rzeczywistym kontroluje działanie zintegrowanych ze sobą aplikacji i systemów, identyfikując, diagnozując i rozwiązując problemy z dostępnością oraz wydajnością. AppDynamics pozwala również na analizę i raportowanie kluczowych metryk i parametrów działania środowiska aplikacyjnego.” – informuje pracownik firmy Flowberg IT.
Z tego względu korzystanie z rozwiązań pozwalających w szybki sposób określić problemy aplikacji jest tak ważne. Złamanie zabezpieczeń i kradzież danych użytkowników praktycznie w każdym przypadku będzie prostą drogą do upadłości firmy odpowiedzialnej za aplikację posiadającą aż taką lukę.
Zachowania użytkowników to jedne z najcenniejszych danych
Relacja między produktem a odbiorcą jest kluczowa w kontekście dalszego jej rozwoju, a w konsekwencji spieniężania. To właśnie z tego względu tak ważne jest nie tylko ciągle monitorowanie użytkownika końcowego, ale także analiza podejmowanych przez niego działań.
„AppDynamics zbiera informacje nt. użytkowników mobilnych i przeglądarkowych — user behaviour, kod aplikacji, back-end aplikacji oraz korelacje pomiędzy nimi. Narzędzie monitoruje pod kątem urządzeń końcowych, systemów operacyjnych, operatora, lokalizacji, a także obserwuje zachowania użytkowników w czasie awarii wraz z korelacją oddziaływania na biznes (w tym weryfikację przyczyn porzucenia transakcji). Narzędzie umożliwia weryfikację wskaźników biznesowych i wpływu zmian w aplikacji na sprzedaż on-line.” – czytamy na stronie flowbergit.pl.
Jak widać cały proces związany z budowaniem, wdrażaniem oraz wydawaniem aplikacji musi być monitorowany. To właśnie takich firm jak polski Flowberg IT pozwoli zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi na każdym etapie, a także na szybkie wykrycie ewentualnych problemów oraz ich efektywne rozwiązanie, zanim wyrządzą szkody.