Czy prawo jazdy mozna stracić tylko za przewinienia na drodze? otoż okazuje się, że nie do końca bowiem uprawnienia do kierowania pojazdem stracić można nawet nie wsiadając za kółko. Jak można stracić prawo jazdy?
Prawo jazdy można stracić z różnych powodów. Zazwyczaj wiąże się to z przekroczeniem ilości piunktów, jazda od wpływem alkoholu lub narkotyków, bądź powaznymi przewinieniami na drodze jak na przykład przekroczenie prędkości o 50 km/h. Zabrac prawo jazdy mogą jednak nie tylko za czynności związane bezpośrednio z prowadzeniem pojazdu. Nie musisz wsiadać do samochodowu żeby pozbyć się uprawnień.
Utrata prawa jazdy – Jak można stracić prawo jazdy?
Okazuje się, że prawo jazdy można stracić również w wyniku unikania obowiązku alimentacyjnego. W jaki sposób?
Wszystko zapisano w Ustawie z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, a konkretnie w art. 5 ust. 3b. Przepis ten mów, że „jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika, po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.” – opisano w serwisie wp.pl
Wniosek jest podstawą dla starosty do zatrzymania prawa jazdy. Aby nazwać kogoś uchylającym się od obowiązku alimentacyjnego, musi przez okres minimum 6 msc nie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego w kwocie nie niższej niż 50 % kwoty wysokości przydzielonych alimentów.
Warto również wiedzieć, że unikanie obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem zgodnie z art. 209 Kodeksu karnego, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.
Zobacz także: