UKE to państwowa instytucja na miarę XXI w. Od lat aspiracją prezesa UKE oraz kadry zarządzającej jest stworzenie miejsca pracy przyjaznego pracownikom. Ale od początku… Polacy znajdują się w europejskiej czołówce najdłużej pracujących nacji. Implementacja unijnej dyrektywy work-life balance pozwoliła na wdrożenie rozwiązań umożliwiających pogodzenie roli rodzica z rozwojem zawodowym i spełnianie się na tych polach obydwojga rodziców. Wśród ofert na rynku pracy warto wybierać te, które mają dodatkowe atuty. UKE oferuje stabilne zatrudnienie w branży IT, w sektorze państwowym.
Dłużej nie znaczy efektywniej
Badania przeprowadzane w krajach anglosaskich już na przełomie lat 70. i 80. wykazały, że liczba przepracowanych godzin nie przekłada się wcale na rentowność firm. Tymczasem Polacy, ze swoimi czterdziestoma godzinami pracy w tygodniu, znajdują się w europejskiej czołówce najdłużej pracujących narodów. Co istotne, większość z nas preferuje partnerski model rodziny, w którym oboje rodzice pracują i dzielą się obowiązkami rodzicielskimi i domowymi.
Idea work-life balance
Wprowadzenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. zmierza do wypracowania równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym, dzięki wdrożeniu rozwiązań ułatwiających kobietom powrót na rynek pracy i aktywizacji mężczyzn do korzystania z szerszych uprawnień rodzicielskich. Warto dodać, iż work-life balance kształtuje pozytywny wizerunek firmy i wzmacnia rangę przedsiębiorstwa jako cenionego pracodawcy.
Śmieciówki- nie w UKE
UKE to urząd administracji rządowej. Osoby przyjmowane do pracy zatrudniane są w służbie cywilnej na umowę o pracę na etat lub część etatu. Ten rodzaj zatrudnienia chroni pracowników przed nagłą utratą pracy i buduje poczucie bezpieczeństwa finansowego. UKE oferuje atrakcyjne warunki rozwoju zawodowego, dbając o kształcenie kadry na wszystkich poziomach organizacji. Pracownicy uczestniczą w szkoleniach krajowych i zagranicznych. Dzięki realizacji wielu międzynarodowych projektów oraz współpracy z sektorem przedsiębiorstw, mają szansę na rozwój zawodowy i zdobycie ciekawych doświadczeń.
W UKE funkcjonuje Indywidualny Program Rozwoju Zawodowego, oparty na wyborze jednej z trzech dróg rozwoju, z obszaru zarządzania, trenerskiego lub urzędniczego. Dbając o rozwój pracowników UKE dofinansowuje studia podyplomowe oraz kursy. Osiągnięcia doceniane są awansem finansowym, nagrodami uznaniowymi i dodatkami motywacyjnymi. Dodatkowymi atutami są prawo do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, możliwość dofinansowania wypoczynku, żłobków, sportu oraz kultury.
Co na temat pracy w UKE sadzą sami pracownicy?
Raport „Poziom zaufania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej” wskazuje, że UKE jest postrzegany przez pracowników jako firma tolerancyjna, otwarta, etyczna, z misją pro publico bono, stwarzająca dobre warunki dla osób pełniących funkcje rodziców lub opiekunów oraz pewne, bezpieczne miejsce pracy. Ponadto, według danych pochodzących z raportu, firma oferuje uczciwe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na etat lub część etatu oraz umożliwia elastyczne godziny pracy.
Ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy w UKE są dostępne na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej UKE oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest centralnym urzędem administracji rządowej, w którym zasady rekrutacji regulują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1691).
Fot. Pixabay.com (logo UKE, graf RW)