Centralny Bank Federacji Rosyjskiej obniża rezerwy obowiązkowe dla rosyjskich banków, ma to służyć wsparciu ich bilansów. Na dłuższą metę jednak takie działania nie mają większego sensu ponieważ sankcje Zachodu mocno dają się we znaki finansom Rosji, która powoli znajduje się na skraju upadku. Unia europejska odcięła do tej pory od systemu SWIFT siedem rosyjskich banków.
Czytaj też: Popłoch wśród oligarchów! Pieniądze Putina zamrożone. Raj finansowy odcina rosyjskich bogaczy
Późnym wieczorem, moskiewski bank opublikował oświadczenie. w którym poinformowano o obniżeniu szeregu wskaźników rezerw obowiązkowych,. Zmiany weszły w życie w czwartek. Jak podaje serwis money.pl, „według banku centralnego środki te łącznie obniżą zobowiązania rezerwowe banków o 2,7 biliona rubli, czyli około 26 miliardów dolarów według obecnych kursów walutowych.”
Ostatnie dni w Rosji były mocno niespokojne. Obywatele rosyjscy ustawiali się w ogromnych kolejkach do bankomatów w obawie przed brakiem dostępu do własnych pieniędzy na skutek nałożenia na państwo sankcji w ramach których wiele banków zostało odciętych od dolara i innych walut w których prowadzono operacje finansowe.
Rosja na skraju upadku? Bank Centralny stara się ratować beznadziejną sytuację
W środę od systemu SWIFT zostało odciętych siedem rosyjskich banków, a wśród nich Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. Unia Europejska dała bankom 10 dni na dokończenie już rozpoczętych operacji – poinformowała agencja Reutera, powołując się na Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej.
„The Wall Street Journal” podaje z kolei, że obniżenie rezerw obowiązkowych może być najlogiczniejszym wyjściem z sytuacji. Wypłacanie pieniędzy z depozytów na taką skalę mogłoby poważnie zachwiać całym systemem finansów rosyjskich.
Zobacz również: Rosjanie uciekają w panice! Zgubili tajne dokumenty. Szokujące fakty
Bank Centralny w Rosji podejmuje kolejne działania aby zminimalizować straty powstałem na skutek wprowadzenia sankcji przez państwa Zachodu. Dlatego między innymi zdecydowano podnieść stopy procentowe do rekordowej wysokości 20 procent. Również nowe obostrzenia jakie codziennie napływają z ust decyzyjnych mają na celu powstrzymać wypływ kapitału z Rosji.